Przenośniki zgrzebłowe

Niektórzy mogą poszukiwać informacji co to jest przenośnik zgrzebłowy, zatem na początek odpowiemy właśnie na to pytanie.

Jest to specyficzny przenośnik wykorzystywany bardzo często w przemyśle wydobywczym np. w górnictwie. W przenośniku tym zamocowane są do łańcuchów zgrzebła, które poprzez to, że są zamocowane w sposób poprzeczny mogą przenosić np. wydobyty węgiel w pewne określone miejsce. Cała rzecz polega na przesuwaniu za pomocą takiego przenośnika zgrzebłowego materiału, który został wydobyty spod ziemi. Jeśli w skrócie ktoś chciałby komuś odpowiedzieć na pytanie co to jest przenośnik zgrzebłowy?

Urządzenie służące do transportowania wydobytego spod ziemi materiału.

Jeśli chcielibyśmy poznać szczegółową specyfikację tego narzędzia to powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że w skład jego budowy wchodzą przede wszystkim specjalne łańcuchy, na których są umocowane poprzecznie zgrzebła, całość zasilana jest specjalnym napędem za pomocą odpowiednich przęseł. W środku zamontowana jest specjalna przekładnia wyposażona w specjalistyczne zęby, dzięki czemu cała konstrukcja może przenosić bardzo ciężkie materiały.

Przykład przenośnika zgrzebłowego
W ten sposób montowane są łańcuchy na przenośniku zgrzebłowym

Następnie przenośniki takie można podzielić na pewne podgrupy. Najczęściej dzieli się je na przenośniki zgrzebłowe lekkie oraz ciężkie, ale mogą też być ścianowe lub podścianowe. Zacznijmy może od tych dwóch ostatnich.

Przenośniki zgrzebłowe ścianowe i podścianowe

Oba typy występują w pewnej korelacji ze sobą i mogą wspólnie działać. Różnice mogą polegać np. na ich ogólnej mocy, najczęściej ścianowy przenośnik działa z maksymalną mocą 3 tysięcy kilo Watów natomiast podścianowy z mocą o połowę mniejszą. Mogą być one wykonywane z różnego rodzaju wysypami, najczęściej są to wysypy boczne lub czołowe, choć dosyć często wykorzystywane bywają również typy uniwersalne wysypu.

Najczęściej te rodzaje przenośników przeznacza się do wydobywania materiałów z takich miejsc, które charakteryzują się bardzo dużą koncentracją wydobycia, specyficzne rodzaje służą do wydobywania materiałów ze ścian o dużych kątach nachylenia. W zależności od typu napęd maszyny może być różnie montowany. Najczęściej bywa on zakładany na belce bocznej takiego przenośnika zgrzebłowego.

Kiedy węgiel jest wydobywany najpierw dostaje się on do ścianowego przenośnika, a następnie podścianowy odbiera materiał i transportuje dalej, dzięki temu znacząco wzrasta wydajność wydobycia i wszystko działa na zasadzie pełnego automatyzmu. Kolejnym etapem wydobycia jest przetransportowanie węgla na przenośnik taśmowy. Ważnym zadaniem podścianowego przenośnika jest to, iż służy on uspokojeniu strugi wydobytego węgla, w ten sposób mamy pewność, że całość wydobytego materiału będzie przetransportowana w swoje miejsce i zminimalizuje to tym samym straty przy wydobyciu.

Zakrzywiony przenośnik zgrzebłowy podścianowy
Przenośnik zgrzebłowy podścianowy z wygiętą prowadnicą

Idąc dalej można by jeszcze wyróżnić inny typ przenośnika mianowicie nazywany dostawczym, jednak nie wyróżnia się on niczym szczególnym na tle wcześniej wymienionych, są to jedynie drobne różnice.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo bogatymi złożami jakiegoś surowca, najczęściej węgla wówczas wykorzystywane są takie przenośniki zgrzebłowe, które posiadają bardzo dużą moc. Ważna w tym wypadku jest także całkowita szerokość tzw. trasy na której układamy węgiel, w przypadku tego typu przenośników zgrzebłowych ta trasa ma znacznie większą szerokość sięgającą nawet i półtora metra.

Jeśli interesują Państwa jakieś dodatkowe informacje o przenośnikach zgrzebłowych to zapraszamy do kontaktowania się z nami, przedstawimy wówczas pełną specyfikację posiadanych przez nas przenośników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>